Elevii din Chișinău studiază calitatea apei din oraș împreună cu experții din SUA

În anul 2023, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport împreună cu Centrul Cultural „America House Chișinău” și ONG-ul „Young Scientist Academy” din SUA au lansat Proiectul Moldo-American STEM „Conectațiu prin știință”. Ca urmare a implicării în acest proiect, Elevii de la liceele teoretice „Mihai Eminescu” și „N. Milescu Spătaru” din Chișinău participă la diverse activități de cercetare și descoperire științifică.


Următorul pas a fost cercetarea privind calitatea apei. Toate instrucțiunile au fost date în cadrul webinarului organizat de Anne White și Dr.Rob. Elevii au colectat probe de apă din diferite locuri din Chișinău: Râul Bic, izvoare, apă de la robinetele din case și școală. Apoi elevii au făcut cercetări despre calitatea apei pentru a afla dacă apa este potabilă sau are suplimente periculoase.


În prezent, elevii lucrează la codificarea rezultatelor și la afișarea lor pe o platformă specială care permite crearea unei hărți a tuturor resurselor de apă și a datelor acestora.