Festivalul-Concurs municipal „Artistul” – Ediția a III-a a fost deschisă oficial!
Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei municipiului Chișinău anunță cu entuziasm startul Festivalului-Concurs municipal „Artistul”, ediția a III-a, un eveniment dedicat creativității, expresiei artistice și pasiunii pentru teatru.



Găzduit de IPLT „Elena Alistar”, festivalul reunește 16 colective teatrale din 9 instituții municipale, care vor aduce pe scenă spectacole memorabile, vor participa la ateliere interactive, expoziții și întâlniri inspiraționale.

Evenimentul de deschidere s-a bucurat de prezența:

Angela Cutasevici, viceprimarul municipiului Chișinău;

Diana Guba, Pretorul sectorului Botanica;

Andrei Pavaloi, Șef adjunct al DGETS;

Margareta Sârbu, Președintele Centrului Sindical Ramural Teritorial Chișinău.

IPLT „Elena Alistar” este un adevărat centru al artei dramatice, unde învață 1.112 elevi în 36 de clase, dintre care 13 clase cu profil teatral. La nivel municipal, există 78 de clase cu profil teatral, finanțate integral din bugetul municipal – o investiție anuală de aproximativ 130 milioane lei.

Prin educație artistică, modelăm viitorul tinerilor noștri!

Susținem cultura, arta și pasiunile elevilor, oferindu-le spații de exprimare, dezvoltare și visare.