Seminar metodic municipal limba și literatura română (școala națională)
Acesta este al doilea seminar din seria inițiată de DGETS, primul având loc la data de 26 noiembrie 2024, la IPLT cu Profil Arte „Nicolae Sulac”, pentru profesorii care predau la clasa a IX-a. Tema primului seminar a fost: „Identificarea avantajelor și riscurilor în pregătirea elevilor pentru examenul național de absolvire a gimnaziului la Limba și literatura română – o cale spre succes”.
„Calitatea rezultatelor examenelor de absolvire, sesiunea 2025, depinde de corelarea conținuturilor curriculare cu standardele de evaluare, prevederile documentelor curriculare și practicile docimologice activizante.”
4.12.2024











