Traseul alimentației sănătoase în rândurile elevilor

🥗🍲„Traseul alimentației sănătoase în rândurile elevilor,” ediția a II-a, organizat de Direcția Generală Educație, Tineret și Sport (DGETS) a Primăriei Municipiului Chișinău pentru bucătarii șefi din instituțiile de învățământ primar și secundar din Chișinău la prima ediție.🍎
 
👨‍🍳👩‍🍳Evenimentul a reunit 100 de profesioniști, printre care șefi de combinate, tehnologi și bucătari șefi, cu scopul de a asigura o alimentație de calitate pentru copiii noștri.
 
💬👥️În cadrul workshop-ului, sesiunea a fost deschisă de Viceprimara de ramură, Angela Cutasevici, alături de Andrei Pavaloi, șef adjunct DGETS, și Roman Vitiuc, șeful Direcției generale economie, comerț și turism. A urmat o prezentare detaliată a instituției gazdă, IPLT „A. Pușkin”, oferită de directorul Oxana Abramova.
 
📌‼️Printre temele importante discutate s-au numărat principiile alimentației sănătoase, prezentate de Nina Botnaraș, și regulile de aur în prepararea bucatelor pentru elevi, împărtășite de Ana Pascal, șefa combinatului „LICEIST”. Coralia Babcenco, specialist principal din cadrul Direcției management instituțional, a completat sesiunea cu o discuție despre educația pentru sănătate.
 
📝Pe final evenimentul s-a încheiat cu o sesiune de întrebări și răspunsuri, degustare de produse și o totalizare a activităților desfășurate.
 
‼️🥗🍲Menționăm că, alimentația sănătoasă este esențială pentru creșterea și dezvoltarea armonioasă a copiilor noștri, iar împreună, ne asigurăm că elevii din Chișinău beneficiază de cele mai bune condiții la acest capitol.